nsanolu evrensel bir macro kozmos içinde bir micro kosmostur! Chi'nin hem besleyici hem de hücresel organizasyonel özellikleri olan, yutulan yemek ve havann enerjisel katksn ikame eden hem besleyici hem de hücresel- organizasyonel özellikleri olan bir enerjidir.  Chi çevremize nüfus etmi bir gizli enerji çeididir. Bu olaand çevresel gizli enerji türünün ksmen kökeni gözle görülen n alglanan elektromanyetik penceresinin dndaki solar radyasyonudur. nsan olarak bizler sürekli bir biçimde daha sradan radyo, televizyon, radyo frekanslarndan, cep teledonlarndan, solar enerjinin gizli yönlerine doru bir biçimde, farkl bir titreimsel ortamn görünmeyen radyasyonlarnca ykanmaktayz. Chi enerjisi insan vücuduna deri üzerindeki giri kaplarndan emilir. Chi'nin 2 ana ve 12 meridyen çifti yoluyla bedensel organlarn içinde akan, yaam veren bir enerji olduunu bilinir. Her meridyen çifti farkl bir organ sistem veya foksiyonuyla ilikilidir.

Bir baka anahtar kavramlardan birisi de Yin ve Yang olarak ifade olunan, enerji polaritesidir. Maddenin dalga- parça ikilii modern fiziin bir çeit bulmacasdr. Bütün evren yin ve yang güçlerin salmdr. Yang erkek prensibini temsil eder- aktif, üretken, güne, k ve yaamn yaratc prensibiyle ortak ileyen. Yin ise dii element olarak deerlendirilir- pasif, yakc, ay, karanlk ve ölümle ilintili ileyen. Yin ve Yang'n ikili prensibi yaam devrelerinin tüm yönlerine ve kozmik süreçlere yaylr. Yin ve Yang'n görünüteki zt yönleri sabit bir deiim evreninde dinamik bir dengeye erimek için her ikisi de gereklidir.

Yin ve Yang'n arasndak tam bir dengeyi koruyabilmenin zihin, beden ve ruhun mükemmel bir sala kavumasyla sonuçlanr. Bu kutupsal enerjiler arasndaki dengesizlik, fiziksel bedene uyumsuzluk ve hastala yol açar. Fiziksel düzeydeki enerjisel ilev bozukluu, vücudun elenmi meridyenlerdeki dengesizlikler olarak yansr. Meridyen enerjilerinin akndaki bir dengesizlik organ patolojilerine yol açar. Meridyenler, her organ sisteminin fiziksel- hücresel yapsnn idame ve organizasyonunu salayan chi'nin gizli manyetik enerjilerini datrlar. 14 Meridyenden geçerek iç organlara enerji temin eden chi'nin enerjisiyle kantlanan bir karakteristik ritmik ak vardr. Meridyenlerden birisi vücudun sa taraf ve dieri sol taraf boyunca akar.

 

MERDYENLER DENGESZ OLDUUNDA GÖRÜLEN FZKSEL SORUNLAR:

 

MERKEZ MERDYEN: Masa ba ilerinde ve zihin kullanmay gerektiren ilerde çalanlarda skça supraspinatus kasnda zayflk görülür, Çocuklarda ise örenme zorluklar olarak tezahür eder.

 

YÖNETC MERDYEN: Uyku sorunlar, Çökük omuzlar, Gündüz/gece döngüsünü kontrol eden epifiz hormon bozukluu.

 

MDE MERDYEN: Ülser, Ftk, Mide/barsak sorunlar, boyun tutulmas, Çene ars, diz ve kalça arlar, Boaz imesi, Ba ars, Anoreksi.

 

DALAK MERDYEN:  eker hastal (fazla insülin), Hipoglisemi (düük kan ekeri), anemi (kanszlk), Pankreas sorunlar, Zayf meridyen tarafnda omuz yükseklii, Alerjiler, Srt arlar, Souk algnl, Yorgunluk, Karn bölgesinde ar ve ikinlik, Bacak, diz , kalça arlar, tah sorunlar.

 

KALP MERDYEN: Kalp çarpntlar, Ritim bozukluu, Ba dönmesi, Omuz ve göüs arlar, dieti kanamalar.

 

NCE BAIRSAK MERDYEN: Merdivenleri trmanmakta, oturup kalkmada zorluk, diz arlar ve sorunlar, karn ars, nefes zorluu, alt srt ars.

 

DRAR TORBASI MERDYEN: Ayaklarn içe dönmesi, Ayak ve bilek sorunlar, Arterit, Romatizma, Bursitis, Omuz ve dirsek problemleri, drar kaçrma.

 

BÖBREK MERDYEN: Kronik alt srt arlar, Böbrek sorunlar, Ayak sorunlar, Akne, Sivilce, Egzama gibi cilt sorunlar, itme zorluu, Göz ve kulak sorunlar, Uykusuzluk.

 

DOLAIM/CNSELLK MERDYEN: Seks hormonlar dengesizlii, Bamllklar, Siyatik, Bacak arlar, drar sorunlar.

 

ÜÇLÜ ISITICI MERDYEN: Tiroit sorunlar, Sindirim bozukluklar, Hzl kilo deiimi, Enfeksiyonal hastalklar, Omuz sorunlar, Hiç nedensiz alama ihtiyac, Adrenal ve alerji, Dizleri bükememek.

 

SAFRA KESES MERDYEN: Yal beslenmekten kaynaklanan tek tarafta ba arlar, Diz sorunlar, Boyun arlar, Kabzlk.

 

KARACER MERDYEN: Karacier sorunlar, Glokoma, Gözde uçuan benekler, Uzun süreli ba arlar, Yüksek kolesterol.

 

AKCER MERDYEN: Akcier ve nefes sorunlar, Astm, Öksürük, Arka boyun arlar, Ses kayb, Youn omuz arlar, Depresyon, Melankoli.

 

KALIN BAIRSAK MERDYEN: Ayaklarn da dönmesi, Spastik kolon, Kolit, Kabzlk, shal, Adet döneminde göüs ve meme ars, Hemoroit, Yorgunluk, Güçsüz bacaklar, Ba ars, Yorgunluk, Srt ars, Çene  arlar.